Cirkus v meste

Autor: Vladimír Grežo | 23.4.2012 o 19:35 | (upravené 23.4.2012 o 21:46) Karma článku: 6,72 | Prečítané:  775x

Bratislava sa v posledných rokoch stáva pravidelnou mimosezónnou zastávkou zahraničných cirkusov, a tak nie je nič nezvyčajné na tom, že sa tu počas zimy stretnú aj tri naraz. Príchod každého cirkusu nám so sebou prináša nielen spomienky z detstva, ale aj tradičnú cirkusovú reklamu. Ničím nezmenenú, roky fungujúcu, spojenú s plagátmi na jednoduchých papierových kartónoch pripevnených na stovkách exkluzívnych miest Bratislavy - na elektrických stĺpoch verejného osvetlenia. Zaujímavosťou je fakt, že v čase medzi príchodmi cirkusov ostávajú stĺpy na reklamu nevyužívané, akoby ich nikto nepotreboval. Možné je, že tu platí tajné zvykové právo, ktoré tieto miesta navždy prisúdilo len cirkusu. Z pohľadu ostaných organizátorov podujatí v meste však tento stav vyvoláva nepochybne prekvapenie a akýkoľvek pokus o napodobnenie skončil ich postihom. Pritom Zákon o pozemných komunikáciách o výnimke v správaní sa a posudzovaní cirkusu nič osobitného nehovorí. Píše však o nepovolených miestach na reklamu, kam stĺpy verejného osvetlenia pri cestách, podľa litery zákona, jednoznačne patria.

Mám rád cirkus, lebo s ním prichádza do mesta niečo neopísateľné a čarovné, čo možno už o chvíľu bude navždy minulosťou. Ale zároveň sa snažím porozumieť tomu, čím vzniká toto nezvyčajné uprednostňovanie pred inými typmi akcií a organizátorov. Ročne sa totiž v Bratislave stretávam s desiatkami až stovkami charitatívnych, osvetových, umeleckých, občianskych - pre ľudí a mesto potrebných projektov, ktoré takúto exkluzívnu ponuku nedostávajú. Stav verejných plôch pre informácie a reklamu sa v Bratislave dlhodobo nerozvíja a tie existujúce už dávno nestačia. Ak by sme na chvíľu pripustili, že tento prístup sa môže vykladať ako názor mesta, podľa ktorého tie najlepšie plochy patria tým najvýznamnejším projektom pre mesto, bola by to dosť zlá správa pre projekty charity, humanity, ale aj umenia. Znamenalo by to, že sú odsunuté na okraj, oproti iným, pri porušovaní zákona tolerovaným, a teda preferovaným podujatiam...

Príčinu tohto stavu však asi nehľadajme len v cirkuse a ak, tak možno v tom legislatívnom a úradnom, ktorý dlhodobo nedokáže obmedziť rozširovanie nelegálnych plôch a priestor pre potreby propagácie služieb verejnosti a obyvateľov výraznejšie nerozvíja a nepodporuje. Ale za to už cirkus Budapešť, Humberto, Mundial, ani Aleš z čarovného sveta pod šapitom celkom nemôžu. Systémové riešenie však nemá v rukách mesto, ale Národná rada, ktorá jediná môže  zmeniť zákon z minulého storočia - z roku 1961 a dať tak mestu do rúk  legitímne nástroje na to, aby každý prichádzajúci cirkus do mesta neznamenal aj Cirkus v meste.

Šanca na riešenie však, aj za dnes platného zákona, existuje. Je v spojení sa mestských inštitúcií a ich podpore zo strany mestských častí, ktoré majú často jediné dosah aj priamo na organizátorov schvaľovaním ich vstupu do mesta - pri zábere priestorov alebo nahlasovaní verejných podujatí. Takáto spolupráca a spojenectvo na pôde mesta však  existuje len vzácne a v celomestskom meradle by bola pre spoločne želaný výsledok užitočným východiskom. Ak sme teda doteraz pre cirkusové šapito v meste rezignovali na dodržiavanie zákona, či prijali v meste hru na prižmúrené oči, tak pre tie stovky projektov, ktoré robia užitočnú a pre mesto potrebnú prácu, by sme už konečne mohli chcieť, aby oči nášho mesta začali byť otvorené. Aby čo najskôr priniesli dobré riešenia - nie  proti cirkusu, ale pre osvetu, charitu, tvorivosť a podporu záujmu ľudí a združení, robiť niečo prospešné pre svoje mesto.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?