Hromadná zrážka áut s históriou

Autor: Vladimír Grežo | 14.6.2012 o 9:59 | (upravené 14.6.2012 o 13:04) Karma článku: 5,77 | Prečítané:  765x

Pamiatky v mestách, sochy, paláce, celé historické centrá menia za posledných 50 rokov intenzívne svoju tvár. Okolie stáročných budov, historických záhrad a námestí zapĺňa množstvo áut, ktoré znehodnocujú ich jedinečnú atmosféru. Keď sa narodíte do tohto stretu, často ho ani nevnímate. V neďalekej Viedni sa preto Mestská radnica rozhodla pre radikálne riešenie a chce už od leta zabrániť autám ničiť vzhľad a atmosféru historického jadra hlavného mesta Rakúska. Stalo sa tak na základe štúdie, zameranej na nové faktory rozvoja cestovného ruchu vo veľkomestách. Po prvýkrát medzi nimi dominovala aj kvalita prostredia a „nenarušený historický obraz centra mesta". Výskum totiž potvrdil, že významný faktor poškodzujúci cestovný ruch, sú autá meniace tvár okolia historických pamiatok a vzácnych mestských zón. Parkujúce autá zabraňujú vnímaniu historického objektu ako celku a menia vizuálnu podobu pamiatok. Svoju úlohu zohráva aj skutočnosť, že historické objekty, tabule, sochy či základy stavieb fotograficky prezentované na webstránkach miest, v bedekroch a katalógoch, často nemáte možnosť v takejto podobe vôbec vidieť - sú vizuálne znečistené a zmenené parkujúcimi autami.

Odporúčanie štúdie bolo preto prekvapivo jednoznačné - vylúčenie parkovania z ciest a chodníkov historického centra Viedne. Výnimku tvoria len parkovacie miesta v uzavretých objektoch. Reakciou vedenia mesta bolo prijatie pravidiel, ktorých súčasťou je zavedenie novej dopravnej značky „Zákaz parkovania pred historickým objektom", ktorá radikálne zamedzuje parkovanie počas dňa /od 9:00 - do 21:00/ na ceste aj chodníku pri historických objektoch. Toto rozhodnutie podporil aj viedenský Tourist Board a odporučil testovanie v období nastávajúcich 24 mesiacoch.

Zaujímavé je aj to, akou rýchlosťou sa podarilo schváliť a zaviesť nové pravidlá do života. Prvé značky boli nainštalované do ulíc už koncom mája tohto roku. Do začiatku hlavnej turistickej sezóny počítajú vo Viedni s rozmiestnením celkovo vyše 80 takýchto značiek. Podľa prvých reakcií sa názory odborníkov rôznia v tom, či ide o premyslený marketingový ťah alebo skutočný záujem o očistenie obrazov historických objektov od znečistenia autami.

K zástancom zrušenia denného parkovania v historických centrách sa pridali pamiatkari aj aktivisti a ochrancovia životného prostredia, ktorí ku zvyčajným druhom znečistenia, zavádzajú nový pojem „vizuálne znečistenie autami" a jeho podskupinu „znečistenie historického obrazu pamiatok". Požadujú pritom rozšírenie zákazu parkovania v historických centrách a v blízkosti vzácnych objektov na neobmedzený čas a ďalšie mestá. Za týmto účelom už vypracovali aj zoznam prvých 18 miest v Rakúsku, ktorých by sa mal nový zákaz dotýkať. Pri letných cestách do Viedne a rakúskych miest počítajte preto so sprísnením pravidiel na parkovanie a novým značením. Očakáva sa tiež zvýšenie cien parkovania v parkovacích podzemných garážach vo Viedni.

O rozdielnosti skutočného denného obrazu historických centier, v porovnaní s fotografickou podobou v bedekroch, je asi škoda hovoriť aj pri slovenských mestách. Výnimkou nie je ani hlavné mesto - Bratislava, skôr naopak. Rozsah zmeny vizuálnej podoby centra mesta a historických zón mestských častí Bratislavy vplyvom pasívnej dopravy je viac ako extrémny. Situácia pre riešenie obmedzenia parkovania v centre, v porovnaní s Viedňou, je však z dôvodov kapacít, hlavne podzemných parkovacích domov, výrazne horšia. Zaujímavé by bolo, keby sa obraz, ktorý v realite uvidíte pri návšteve Bratislavy v okolí jej historických objektov, začal aspoň sezónne podobať na ten z webov, sprievodcov a reklamných kampaní.

Odstránenie „vizuálneho znečistenia automobilmi" môže byť už skoro témou historicky významných miest. V tomto prípade aj slovenské mestá majú stále šancu prísť s riešením ako prvé. Fikcia, ktorú som opísal, zatiaľ nikde neexistuje. Ani vo Viedni, preto úspešný koncept pre „ochranu pamiatok pred vizuálnym znečistením autami", ani žiadnu novú značku - určite nenájdete.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami (Komentár Máriusa Kopcsaya)

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

EKONOMIKA

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Sulík sa stretol s ministrom financií.

KOMENTÁRE

Férové, ale drsné ultimátum z USA (Schutzov týždeň)

Prečo je balvanom v oku ten iliberál, ktorý nevládne?


Už ste čítali?