Škótska jeseň

Autor: Vladimír Grežo | 5.11.2012 o 10:00 | Karma článku: 9,81 | Prečítané:  1359x

Je piaty november 2012 a začali sa oslavy sviatku Guya Fawkesa, výročia sprisahania z roku 1605 v Londýne. Tento muž sa vtedy pokúsil neúspešne vyhodiť do vzduchu britský parlament a kráľa Jakuba I. Sprisahanie odhalili a Guya popravili. Výročie tohto dňa sa spája s pestrými oslavami, v mestách a nadedinách vzbĺknu vatry a na oblohe vybuchujú ohňostroje. Ak chcete vidieť niečo nezvyčajné, vyberte si tento dátum na prílet do krajiny. Je to výnimočná možnosť vidieť ohňostroje z vrchu. Naše lietadlo pomaly klesá na pristátie v Škótsku. Za tmy dosadá na letisko v Edinburghu a nebritsky roluje stredom dráhy, neochotné pripraviť nás na všadeprítomné jazdenie vľavo. Víta nás krajina 1,6-krát väčšia ako Slovensko, s podobným počtom obyvateľov ako u nás. Na celej rozľahlej Vysočine – Highlande ich však žije len okolo 200-tisíc. Geografický sever britského kráľovstva, čarovný svet stáročných škótskych tradícií, svet prírody nezvyčajných farieb zviazaný s legendami a tajomnom.

Z festivalu na Edinburgskom hrade - Military TatooZ festivalu na Edinburgskom hrade - Military TatooVladimír Grežo

Krajina Škótov v sukni, všadeprítomného károvaného vzoru, krajina whisky so stovkami liehovarov, kde len zásoba whisky počas jej 12-ročného dozrievania predstavuje neuveriteľné tri miliardy litrov. Svet posunutý len o hodinové pásmo oproti Slovensku, ale o týždne v spomalenom príchode farieb jesene na vysočinu.

Keď prichádzate prvýkrát do Škótska, dôležité nie je, ktorú z nepreberného množstva cestovateľských príručiek si vyberiete, ale či ste optimista, alebo nie. Ak nie, môžete v lete namiesto legendárneho historického hradu Edinburgh vidieť len farebné lešenie, ktoré obkolesuje celé nádvorie zastavané sedačkami pre 8 000 divákov počas festivalu vojenských hudieb Military Tatoo. Namiesto slávnej lode britskej kráľovnej Britania I. v prístave Edinburgh uvidíte modrým zábradlím oplotenú loď kotviacu pred obchodným centrom, unavenú štyridsiatimi štyrmi rokmi plavby svetovými oceánmi. Letné slnko už len zaradíte ako nečakanú a krátku prestávku medzi hmlou, vlhkom a vytrvalým edinburským dažďom.

Pred cestou do Škótska je lepšie uveriť, že s dažďom sa v Škótsku nebojuje, ale dážď sa užíva. A zrazu je všetko, ako má byť. Zaradíte sa medzi veselé skupinky študentov putujúcich ulicami, dievčatá s krátkymi rukávmi bez dáždnikov a čiapok, do skupiniek ľudí z celého sveta v sandáloch čľapotajúcich v daždi, k veselým návštevníkom s mokrými košeľami a nohavicami, ktorí si to vôbec nevšímajú. Krátke rukávy tričiek a nohavice po kolená, prípadne tradičné sukne s holými nohami budete brať ako niečo úplne prirodzené a zistíte, že mesiac v kalendári nehrá rolu a môže byť hoci aj november.

Na klope dvoch uniformovaných vojnových hrdinov stojacich pred edinburským supermarketom pri zbierke na škótskych veteránov vojen kvitne vlčí mak. Zatočené fúzy, fajka, stará uniforma a sympatický úsmev. Kvet vlčieho maku na klope sme stretávali a videli všade – na ulici, na fotografiách v novinách aj na televíznej obrazovke. Je sviatok veteránov Škótska – všetkých vojen. „Ste zo Slovenska? Tak vám ho venujeme.“ Dostávam znak spolupatričnosti a obratom sa dvakrát vraciam s dobrovoľným príspevkom zo Slovenska.

01.JPG

02.JPG

03.JPG

04.JPG

05.JPG

06.JPG

07.JPG

08.JPG

09.JPG

10.JPG

11.JPG

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Mal Kočner Glváča na diaľkové ovládanie?

Zsuzsová s Glváčom je možno podobná schéma ako Trošková u Fica.


Už ste čítali?