Snežná lopata a novela zákona

Autor: Vladimír Grežo | 17.12.2012 o 11:10 | Karma článku: 3,36 | Prečítané:  742x

Vytvárať zákonom nerovnaké podmienky a ľudí prvej a druhej kategórie, nie je podľa ústavy povolené. Napriek tomu sa sem - tam zákonodarcom v parlamente prešmykne na schválenie aj takýto zákon. V konkrétnom prípade, o ktorom bude reč, by som však tvorcov zákona z úmyslu nevinil, aj keď znaky diskriminácie tu sú. Zákon síce už navodil stav, keď vytvára ľudí prvej a druhej kategórie a znaky nerovnosti zvýrazňuje aj skutočnosť, že je nemožné, aby sme sa my - občania druhej kategórie v Bratislave stali v dohľadnej dobe občanmi prvej kategórie. Nepochybne je tu ešte drobná šanca na novelu, ale bude to len kulantná lesť ako vytvoriť ilúziu rovnoprávnosti bez ozajstného riešenia. Zákon, o ktorom je reč, je nový Zákon o premávke na pozemných komunikáciách, presnejšie jeho paragraf 38 odsek 4), a to iba v zime a po snežení.

V čom je základ nespravodlivosti vytvárajúcej nerovnaké podmienky? Kým občan prvej kategórie vstáva vtedy, kedy zvykne, občan druhej kategórie musí vstávať o 30 minút až hodinu skôr, aby naplnil zákon. Občan prvej kategórie vstupuje do mesta na suchom aute a v suchom kabáte, občan druhej kategórie má auto mierne zasnežené kusmi snehu a mokrý kabát od odhrabávania snehu z auta. Zákon totiž nariaďuje: „Pred jazdou je vodič povinný odstrániť z vozidla a z nákladu kusy ľadu a snehu, ktoré by sa počas jazdy mohli uvoľniť". Táto povinnosť u vodičov parkujúcich v garáži nevyvoláva žiadnu aktivitu a teda ani stratu času. Tento stav je napohľad neriešiteľný, aj keď aká taká šanca na vyrovnanie postavenia pred zákonom tu je.

Ak totiž, tak ako ja, budeme v zákone o premávke na pozemných komunikáciách vidieť hlbší úmysel zákonodarcu - podporiť rozvoj športu a zdravia obyvateľov, tak najrýchlejšia cesta zlepšenia by mohlo nastať novelou iniciovanou Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR alebo Ministerstvom zdravotníctva SR. Stačí dať do novely zákona, pre vodičov parkujúcich v zime v garážach, novú povinnosť. V čase, keď ostatní vodiči míňajú svoj čas pre povinnosť očistiť dôkladne svoje auto od snehu, by vodičom parkujúcim v garážach vznikla povinnosť 30 minút cvičiť. Vyrovnala by sa nielen strata času, ale aj obe kategórie vodičov by boli na tom aj zdravotne lepšie.

Obraz desiatok cvičiacich na uliciach v snehu pred garážami by sa možno zaradil hneď za televízne obrázky spoločných cvičení v japonských či amerických parkoch. Nielen to, ranné cvičenie by určite spojilo a zblížilo vodičov na našich zimných cestách a nasmerovalo ich príležitostnú vzájomnú nevraživosť na niekoho iného...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami (Komentár Máriusa Kopcsaya)

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

EKONOMIKA

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Sulík sa stretol s ministrom financií.

KOMENTÁRE

Férové, ale drsné ultimátum z USA (Schutzov týždeň)

Prečo je balvanom v oku ten iliberál, ktorý nevládne?


Už ste čítali?