Island - po turistickej sezóne

Autor: Vladimír Grežo | 18.4.2013 o 12:12 | (upravené 19.4.2013 o 22:32) Karma článku: 9,36 | Prečítané:  1409x

Vitajte v krajine činných sopiek, hrdých potomkov Vikingov a najstaršieho parlamentu na svete, 1200 rokov starého - Althingu. Vitajte na Islande!

Krstné meno po otcovi
Pri väčšine islandských mien sa ku krstnému menu u mužov pridáva krstné meno otca s koncovkou -son a u žien s koncovkou -dóttir. Ľahšie tak pochopíte, ako dostal meno skutočný objaviteľ Ameriky.

Viking, s krstným menom Leif, získal krstné meno svojho otca – teda Leif Eriksson alebo Erikov syn. Hneď je vám jasné, ako sa volal otec súčasného prezidenta krajiny - Ólafura Grímssona, a že dnešná premiérka Jóhanna Sigurardóttirr, je dcérou Sigurar. A to je len jazykový začiatok.  Islandský jazyk vznikol ako spojenie nórštiny ovplyvnenej keltštinou, čo neveští ľahké čítanie a ani učenie. Skúste si niekedy kliknúť na google prekladač a zadajte islandský jazyk. Prekvapí Vás aj islandský telefóny zoznam, kde nečakane ako prvé nájdete krstné meno, podľa ktorého sa zoznam zoraďuje a triedi.

DSC_0004.JPG

Island - 12. storočí histórie
Island bol osídlený v 9. storočí. Zoznam prvých osadníkov nájdete dodnes v slávnej Knihe osadníkov. Sú hrdí na svoje vikingské korene, trollov, škriatkov a zvlášť na staré legendy
- ságy. Ale nielen to. Krajina vie zaujať aj dnes, vystúpiť z anonymity oceánu a nečakane rýchlo sa pripomenúť celému svetu. Zastavením svetovej leteckej dopravy dymiacim vulkánom Eyjafjallajökull alebo výbušným riešením politickej a finančnej krízy islandskej súčasnosti s novodobou revoltou a silnou témou priamej demokracie uvedenej do života krajiny.

DSCF7171.JPG

Island v súčasnosti
Island – to je malý ostrov vo veľkom Severnom oceáne na pol ceste letu do Ameriky.
Ostrov je stále geografickou súčasťou Európy. Aj keď v kalendári máme 21. storočie, vstúpili sme do minulosti, ktorá odkrýva obraz milióny rokov starých podôb našej planéty - zimných ľadovcov, gejzírov a horúcich prameňov, vulkánov, vodopádov aj čiernych kamenných pobreží.

DSC_0020.JPG

Potulky po hlavnom meste
Reyjkjavik, v islandštine “dymová zátoka“, je najsevernejšie hlavné mesto suverejného štátu na svete s 200 tisíc obyvateľmi neďaleko ostrova Grónsko. Najlepšie je navštíviť Island od júna do augusta, keď slnko nezapadá. Ak prídete ako ja - v zime, zažijete skoro prichádzajúcu noc a zimné šero, kde mi len pamäť plná farieb a pretrvávajúce očakávania z Islandu nedovolia otočiť taxikára naspäť na letisko. Zimná farebnosť Islandu je zakódovaná už v samotnej vlajke krajiny. V zime nájdete na Islande prevahu modrej oblohy, ale aj modrú lagúnu, červenú ako najčastejšiu farbu striech domov v Reykjavíku, trochu žltej a zelenej a nad všetkým vládne biela.

DSC_0123.JPG

V kraji Vikinga Leifa Erricssona
Do hlavného mesta vstupujete veľkou diaľnicou. Mesto nemá vysoké stavby. Optimisti, ktorí tak ako my vyrazia pešo do centra, môžu byť sklamaní – centrum je malé a nepodobá sa na tie zvyčajné z pevninskej Európy. Cesta Vás zvyčajne dovedie na dobre viditeľný Hallgrímov -kostol podobajúci sa kozmickej rakete pred štartom. Pred kostolom stojí socha predchodcu Krištofa Kolumba – Vikinga Leifa Erricssona.

parex001.JPG

Ak cestou od kostola správne natrafíte na obchodnú ulicu, ste na dobrej ceste k malému centru, kde je hl. námestie Austurvollur, parlament, nová radnica pri jazere – Tjornin, morský prístav a už len reštaurácie, banky, 2 - 3 hotely a suveníry. Ten najbližší nesie pochopiteľne meno Viking. Na pešiu prehliadku Vám možno stačí 30 minút, ale na namyslený nadhľad, že ste všetko spoznali, stačí návrat k soche Leifa Ericsson - 1. Európana na americkej pôde. Jeho rodný list pre prvého objaviteľa Ameriky už pred Kolumbom vystavil Island. Mimochodom - jeho sochu  ako uznanie, dal vybudovať na Islande americký kongres.

DSCF7186.JPG

 

Najbezpečnejšie mesto sveta
Reykjavík bol vraj pred 20 - 30 rokmi aj hlavné mesto, kde ste auto mohli nechať stáť s kľúčikmi v zapaľovaní. Bolo to jedno z najbezpečnejších miest Európy. Dnes to už celkom neplatí. Aj keď je to krajina, kde polícia nesmie nosiť strelné zbrane a nemá ani žiadnu armádu, medzinárodná migrácia a vstup do Schengenského priestoru priniesli svoje dane aj novinku – cudzincov a s nimi malé, ale dnes aj plné väznice.

DSCF7182.JPG

DSCF7204.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Mal Kočner Glváča na diaľkové ovládanie?

Zsuzsová s Glváčom je možno podobná schéma ako Trošková u Fica.


Už ste čítali?