Bolšoj je len jeden

Autor: Vladimír Grežo | 5.2.2014 o 8:58 | Karma článku: 7,55 | Prečítané:  868x

Vstupujeme do historickej budovy prvej scény Ruska hlavným vchodom. Je pondelok, deň, keď sa ani v Bolšom teatre nehrá. Našim sprievodcom je Nataša Ivanovna, pani spojená s divadlom celý svoj život. Svet vonku za múrmi divadla je pre ňu len nutným časom medzi skúškami a predstaveniami,  v ktorom naozaj žije. „Jediné, čo má cenu, sú dobré predstavenia , pocity a emócie, vtedy skutočne žijeme. To je divadlo. Svet vonku je zlý a nepozná ozajstné hodnoty,“ hovorí zanietene pani Nataša.

2_500.jpg

Divadlo bolo v rokoch  2005 až 2011, teda dlhých 6 rokov,  uzavreté pre rekonštrukciu. Miestami hrozilo, že sa rozpadne. Chcelo to originálny prístup a ozajstných špecialistov, napokon sa však riešenie našlo. Najdramatickejšie  pri rekonštrukcii však bolo obdobie po roku 2009, keď sa dovtedy dosť problematická stavba konečne rozbehla. Aj vďaka vstupu súkromného kapitálu a tvrdému dohľadu komisie prezidenta Medvedeva, boli zadanie a termíny jasné a denne tu pracovalo vyše 3500 pracovníkov.

.Múzeum kostýmov vyrobených ručne v dielňach divadla

Výsledok je však ohurujúci, rovnako ako konečná cena. Šesťročná renovácia stála oficiálne 494 miliónov eur, neoficiálne odhady však  hovoria minimálne o dvojnásobku. Čo na tom, že časť odbornej verejnosti, médií a mnohí umelci hovorili o plytvaní a najdrahšej rekonštrukcii divadla nielen v Rusku, ale vraj aj na svete. Bolšoj je len jeden a ruský, drobné v takom prípade nehrajú žiadnu rolu.

Skúsobňa nad  hlavami divákov

Keď sa v divadle nehrá, ani neskúša, má svoje jedinečné kúzlo. Vstupujeme do miest uzavretých očiam verejnosti. Nataša Ivanovna pripúšťa porovnanie  prvej ruskej scény, opery a baletu len s najstaršou Kráľovskou operou v Londýne,  La Scalou a Metropolitnou operou, aj to len so zaťatými zubami a ako s rovnako starými alebo mladšími bratmi.

Pohľad z javiska do hľadiska veľkej sály

História Bolšovo teatra siaha až do roku 1776, prvá stavba sa datuje od roku 1824. Dnešné divadlo má kapacitu vyše 1700 miest, sedem poschodí lóží, jedinečný repertoár a vstupenky vypredané na pol roka dopredu. Pohľad do hľadiska je úchvatný, dominuje mu Imperátorský salónik, dnes výnimočne prístupný aj pre prezidenta a jeho hostí. Všeličo však na prvý pohľad nevidíte. Od viac poschodového podzemia až po hudobnú  a tanečnú skúšobňu umiestnenú nad najväčším lustrom a hlavami divákov v hlavnej sále vo výške skoro 25 metrov. Tri sály pre verejnosť, z toho malá divadelná hraničiaca s trasou metra, ktoré ani pri komorných koncertoch nepočuť. Moderné ovládanie režijného pultu, technologicky najnovšie riadenie svetiel a scény, k tomu sklady priamo za scénou systémom obrovského výťahu pripomínajúceho paternoster.

Technológia na skladovanie kulís

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Mal Kočner Glváča na diaľkové ovládanie?

Zsuzsová s Glváčom je možno podobná schéma ako Trošková u Fica.


Už ste čítali?