Boľšoj je len jeden - II.

Autor: Vladimír Grežo | 19.2.2014 o 10:10 | (upravené 28.2.2014 o 17:40) Karma článku: 5,30 | Prečítané:  848x

V útrobách Boľšoho teatra je všetko - skúšobne, krajčírske dielne, sklady scén, šatne, desiatky výťahov, kaviarní aj prístupov do sál. Divadlo má aj nové drevené javisko, rovnaké ako pôvodné cárske z čias Kataríny Veľkej a orchestrisko hlavnej sály, ktoré je výrazne väčšie ako pôvodné a pojme až 130 hudobníkov.Kedysi nemalo sedenie na najväčšej ploche prízemia pod lustrom. Nemohlo mať, odkvapkával z neho vosk zo sviečok, ktorými sa v divadle svietilo.

Nová je aj druhá sála Boľšoho. Sedíme na technickej skúške. Horizont na ploche 30 x 10m sa v okamihu svetelne mení a posúva dej inscenácie dopredu. Posledná najväčšia rekonštrukcia divadla za 150 rokov vrátila divadlu nielen pôvodnú veľkolepú výzdobu 19. stočia, ale inštaláciou novej techniky ponúkla tomuto ruskému klenotu opery a baletu aj súčasné svetové technické trendy a technológie.

4.JPG

Naša sprievodkyňa, Nataša Ivanovna, netají svoju lásku k všetkému, čo je spojené s jej veľkým divadlom. „Viete divadlo má svoju skrytú silu - na konkurzoch boli už mnohí talentovaní a sebavedomí. Viacerí, keď dostali šancu, postavili sa na scénu čelom do hľadiska a zrazu nedokázali zo seba vydať ani tón." Úspešne udržuje náš záujem, aj keď nepochybne jej obrovská priam materinská láska má za následok až nekritický obdiv k najväčšej ruskej scéne. Keď vycíti pozornosť dobrých poslucháčov a uznanie, berie nás za svojich: „Čo by ste ešte chceli vidieť ?“ „Krajčírske dielne, šatne sólistov, režisérsky pult a pohľad zo stredu javiska...“ odpovedáme ihneď.

3.JPG

5.JPG

Želania sa plnia, na úvod vstupujeme do krajčírskych dielní opery, baletu a galérie venovanej najväčším hrám. Kostýmy, umiestnené tu v múzeu, boli vždy samé o sebe skvostným umeleckým dielom a dokonale prepracované. Zaujímavosťou je návšteva živých fungujúcich dielní baletu. Dnes sa ani tu nepracuje,  rozrobenú prácu dokončuje len jedna krajčírka v rohu veľkej dielne.

1b.JPG

Jedno želanie sa predsa len splniť nepodarilo. „Mohli by ste mi zasvietiť svetlá v Bolšom...“ „To nepôjde - nedá sa to, nikdy nesmieme zapaľovať svetlá v prázdnej sále, teplo škodí scéne a obrazom, je silnejšie, intenzívnejšie, keď tu nie sú ľudia,“ rýchlo odpovedá naša sprievodkyňa.

L1030682.JPG

Naposledy sa takto svietilo výnimočne pre médiá a hostí pred slávnostným otvorením, ktoré bolo  28. októbra 2011. Konalo sa za účasti najvýznamnejších hostí,  na scéne aj s Placidom Domingom, Dmitrijom Hvorstovským, Violetou Urmana.

11b.JPG

Zaujímavosťou bolo, ako získať vstupenku na Slávnostné otvorenie po rekonštrukcii. Médiá informovali o ich distribúcii cez prezidentskú kanceláriu, ktorá to však poprela. Hovorilo sa o účasti výlučne na  pozvánky, ale súčasne prenikli informácie o ponukách a predaji lístkov za výnimočné sumy prekračujúce 2 milióny rubľov, teda skoro 50 tisíc eur.    

9.JPG

Prehliadka sa končí, už zostáva len najvzácnejšie miesto a splnenie najväčšieho želania. Pomaly kráčam stredom obrovského javiska, až kým stojím pred obrovským hľadiskom svetovej scény opery a baletu. 

11c.JPG

Pri východe z Boľšoho teatra sa vraciame do reality podvečernej Moskvy. Štyri umývacie autá prechádzajú vedľa seba a čistia obrovský bulvár za plnej premávky stoviek áut, mladík s internetovou kamerou v ruke naskakuje na nárazník starého trolejbusu, ale je prichytí ho šofér a tak zlieza a bez slova si kupuje lístok. Stánok na predaj matriošiek pri Kremeľskom múre pokračuje presvietenou obrovskou predajňou luxusných automobilov Bentley a podzemným luxusným obchodným domom. Mávajúce fotopostavičky Stalina a Lenina pre turistov  pri Mestskom múzeu Moskvy striedajú modliaci sa pravoslávny pop a žobrajúca starenka, na ktorú dopadá svetlo z luxusného obchodného centra GUM.

12.JPG

V čase príprav Olympiády v Soči nie je od ohrození vonkajšieho sveta uchránený ani svet okolo Boľšoho teatra. Obrovské zelené vojenské autá, parkujúce na námestí, pripomínajú priamo pred vchodom do divadla realitu súčasného sveta.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Mal Kočner Glváča na diaľkové ovládanie?

Zsuzsová s Glváčom je možno podobná schéma ako Trošková u Fica.


Už ste čítali?