reklama

Do Turecka za svätým Mikulášom.

Mikuláš prichádza do ľudských príbehov a domovov aby potešil a obdaroval. Niekde nechá darčeky, inde aj svoju podobizeň v mikulášskom balíčku. Ak k vám nezavítal, prijmite ako darček rozprávanie o hľadaní jeho skutočného príbehu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Od detstva je sviatok Mikuláša spojený s postavou v snoch vstupujúcou do našich domovov cez okno ako dobrý deduško s bielou bradou v červenom plášti a bielych čižmách. Takto ho poznáme, lebo tak ho maľujú rozprávky aj filmové príbehy. Biele vlasy aj bielu bradu mu dávajú výrobcovia čokoládových postavičiek aj postavy prichádzajúce na Mikuláša, v jeho mene s darčekmi. Sprievod mu robí anjel a čert. To do príbehu z dávnych čias, vstúpili stredoveké nemecké tradície. Anjel mal deti chváliť, čert strašiť a Mikuláš rozdávať darčeky. Príbeh Mikuláša sa stal dnes aj predlohou pre moderného Santa Clausa ovládajúceho rozprávky, obchodné domy aj reklamu na najväčšie svetové značky ako Coca Cola. Santa Claus už nie je len deduško, ale dobre propagovaná reklamná postava. Jeho sídlo je na severnom póle, cestuje na soboch a do domov vstupuje komínom. Je spojený s príchodom hlavne amerických Vianoc.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Mikuláš ako ho poznáme.
Mikuláš ako ho poznáme. (zdroj: BKIS)

Ako to však bolo naozaj ? Existoval Mikuláš, odkiaľ prišiel, kde žil, bol zo severného pólu, z Ameriky alebo Talianska. Ak existoval, ako naozaj vyzeral ?

Literárne hľadanie ma zaviedlo do kresťanských príbehov svätcov. Zo zápisov sa dozvedáme, že svätého Mikuláša volali aj Divotvorca a bol jedným z najuctievanejších svätých v celom kresťanstve a druhým najuctievanejším vo východnej cirkvi po sv. Márii. Na Slovensku mu je zasvätených 80 kostolov, v Rakúsku 179, v Česku 173, v Maďarsku 68, v Poľsku 355. Svätý Mikuláš bol patrónom detí, pekárov, námorníkov, lekárnikov a rybárov. Písomné dokumenty potvrdzujú, že svätý Mikuláš nebol vymyslená postava, podľa historických prameňov vraj zakúsil aj väzenie, poznal chudobu aj keď vlastnil veľké bohatstvo. Bol to vraj grécky svätec, ktorý už za života urobil veľa zázrakov, pomáhala chudobným a napriek bohatstvu, ktoré mal bol skromný, žil pokore a vo viere. Legendy hovoria o záchrane pútnikov na rozbúrenom mori, vzkriesení študentov, alebo o lodiach vezúcich pšenicu, z ktorých aj keď rozdali pšenicu chudobným, neubudlo. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Nástenná freska Svätého Mikuláša.
Nástenná freska Svätého Mikuláša.  (zdroj: V.Grežo)

Pravda však môže byť rovnako zaujímavá ako legendy. Vybral som sa hľadať odpoveď na otázku jeho života do miesta jeho predpokladaného pôsobenia a života. Podľa historikov sa Mikuláš narodil 15. marca 270 nášho letopočtu v gréckej rodine Theophanesa a Nonny v meste Patara. Bol obľúbený už za svojho života, bol štedrý a vždy sa zastal ľudí, ktorí potrebovali pomoc. V mladosti putoval do Jeruzalema, kde navštívil Kristov hrob. Po návrate sa stal biskupom v meste Myra. Zažil aj ťažké chvíle keď za vlády Diokleciána skončil vo väzení. Zachránil život mnohým prenasledovaným kresťanov. Dekrétom cisára Konštantína bol z väzenia prepustený a stal sa arcibiskupom. Po smrti bolo vraj telo uložené do sarkofágu a namočené do myrthy.
Ak by ste však dnes hľadali mesto Myra na geografickej mape, už ho nenájdete. Pozostatky mesta pokryli nánosy rieky Demre. Tie zaniesli zbytky mesta, ale nie príbeh sv. Mikuláša.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Socha Sv. Mikuláša.
Socha Sv. Mikuláša. (zdroj: V. Grežo)

Starogrécke mesto Myra ležalo na území dnešného Turecka. Vyberáme sa preto hľadať jeho stopy do Turecka. Lietadlo dosadá do mesta Antalya. Nasadáme na autobus a smerujeme cez vysoké hory s prevýšením 2300 metrov, do 140 km vzdialených nálezísk bývalého gréckeho mesta Myry. Cesta trvá vyše troch hodiny, okrem prevýšenia nás na ceste čaká aj viac ako 500 zákrut, prudkých zrázov a priepastí. Po nekonečných stúpaniach a klesaniach, odmena stojí zato, otvára sa nám výhľad a vstupujeme do mesta Demre. Dnešné mesto a jeho okolie leží na mnoho metrových nánosoch rieky, ktoré len pomaly prezrádzajú príbehy jeho predchodcu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Divadlo pre 10 tisíc divákov v Myre.
Divadlo pre 10 tisíc divákov v Myre. (zdroj: V. Grežo)
Divadlo v Myre.
Divadlo v Myre. (zdroj: V. Grežo )

Ako píšu historici, Myra bolo jedno zo 6 najväčších antických miest Lýkijskej konfederácie. V 6. storočí sa stalo správne centrum a dôležitý prístav. V meste sa na ceste do Ríma zastavil aj svätý Pavol. Do dnes sa podarilo odkryť viac vzácnych stavieb, je tu prekrásne divadlo pre 12 tisíc návštevníkov. Archeológovia dnes vedia podľa počtu miest na sedenie určiť veľkosť mesta. Pre správne centrum Lythie prepočet určoval, že divadlo musí mať minimálne 10 % miest z počtu obyvateľov. To značí, že starogrécke Myra mala v časoch slávy vyše 100 tisíc obyvateľov. Len niekoľko desiatok metrov od divadla a v dotyku s ním uvidíte skalné hrobky zámožných občanov mesta, ktorých pôvod sa odhaduje dokonca 5-6 storočí pred Kristom.

Skalné hrobky v Myre.
Skalné hrobky v Myre. (zdroj: V. Grežo)
Nálezisko v Myre.
Nálezisko v Myre.  (zdroj: V.Grežo )

Keď sa presuniete bližšie do centra súčasnej Demry, len 2 kilometre od mora, medzi civilnými domami a malým trhoviskom, tu stojí nenápadný byzantský kostol nesúci meno sv. Mikuláša. Sme na správnej adrese alebo je to len zhoda mien a pred nami je jeden so stoviek kostolov v Európe zasvätených pamiatke sv. Mikuláša ? Prvé kroky nás vedú po schodoch dolu do podzemia.

Námestie v Demre susedí s kostolom sv. Mikuláša.
Námestie v Demre susedí s kostolom sv. Mikuláša. (zdroj: V.Grežo)
Kostol sv. Mikuláša.
Kostol sv. Mikuláša. (zdroj: V. Grežo)

V kostole sme sami, len niekde na druhej strany chrámu počuť tiché hlasy, ktoré v miestnom nárečí šeptom rozprávajú príbeh. Vstupujeme do šera ponorených chodieb ktoré vyúsťujú do centrálnej lode asi 20 krát 10 metrov veľkého kamenného priestranstva. Kostol je zachovalý v dobrom stave, prekrásne fresky a výjavy z biblie nás sprevádzajú na každom kroku.

Hlavná chrámová loď kostola sv. Mikuláša.
Hlavná chrámová loď kostola sv. Mikuláša. (zdroj: V. Grežo)
Biblická freska nad hlavnou loďou.
Biblická freska nad hlavnou loďou. (zdroj: V.Grežo)

Sme tu správne, zo steny sa na nás z fresky pozerá a usmieva svätý Mikuláš. Nemá bielu bradu, vyzerá skôr ako dobrý človek v odeve biskupa. Texty vecne popisujú jeho život a pôsobenie v meste, ale aj tak cítiť výnimočnosť a mystiku miesta. Skromná šípka nás privádza malou chodbou k miestu kamennému sarkofágu kde bol pochovaný svätý Mikuláš. 

Sarkofág so zostatkami sv. Mikuláša v Myre.
Sarkofág so zostatkami sv. Mikuláša v Myre. (zdroj: V. Grežo)

Pristúpil som bližšie a položil ruky na studený kameň spájajúci chrám s 1700 rokov starým sarkofágom. Múry chrámu v jeho blízkosti sú začiernené malými prúžkami od dymu zo sviečok zapálených tisícky kilometrov putujúcimi veriacimi pútnikmi. Zahĺbil som sa spomienok na desiatky rokov vzdialené prvé dotyky s odkazom svätého Mikuláša o dobre, skromnosti a obdarúvaní. Na chvíľu som uvidel pred sebou obraz usmiateho svätého Mikuláša, človeka, ktorého napriek uplynutiu 17 storočí, dodnes milujú ľudia na celom svete. 

Sv. Mikuláš z Myry.
Sv. Mikuláš z Myry. (zdroj: V. Grežo)
Vladimír Grežo

Vladimír Grežo

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  1x

V minulosti moderátor country programov, televíznych relácií a organizátor festivalov. Pôvodom niekoľko generácií z Bratislavy. Tri desaťročia spolutvorca mestskej kultúry ako nezávislý tvorca, dnes v mestskom divadle MDPOH a BKIS /www.bkis.sk/. Vo voľných chvíľach autor cestopisov a poviedok, jachtár a cestovateľ. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu