Tichá noc, najslávnejšia koleda sveta.

Autor: Vladimír Grežo | 24.12.2017 o 10:25 | (upravené 28.12.2017 o 14:33) Karma článku: 10,11 | Prečítané:  3993x

Príbeh najznámejšej vianočnej koledy „Tichá noc, svätá noc“ sa začína v rakúskom Salzburgu v 18. storočí. Pri hľadaní stôp jej vzniku začneme za riekou Salzach, kde naproti historickému centru je zelený pahorok Kapuzinerberg. 

Ten strojí na kraji skaly a vedie k nemu vyše 100 schodov prudko sa zarývajúcich do kamenného brala. Ak máte šťastie a prídete v správnom čase na adventnú nedeľu, môžete zažiť aj spev a hudbu organu podvečernej omše, ktorej tóny a slová sa šíria z kláštora kapucínov z kopca nad mestom. Je možné, že práve tu začal svoju cestu za povolaním kňaza aj Josef Mohr, autor básne Tichá noc. Pred Vianocami tu aj dnes znejú jej tóny, ktoré počuť aj v jeho rodnom dome na Steingasse Nr. 9. Ulička aj dom sú priamo pod kostolom a vedú k nemu staré kamenné schody prudko klesajúce od kostola.

Mladý Mohr, ako dieťa po nich behával, hľadajúc zákutia starých domov a starého kláštora. Rodný dom je dnes opustený, ale tabuľa hlása, že sa tu 11.12.1792 narodil autor textu koledy Tichá noc, Joseph Mohr. Kúzlo sviatočného farebného adventu v celom meste dnes narušuje smútok ošarpaného, starého domu. Neberie mu však nič na historickej dôležitosti a vernosti. Miesto spojené s Josephom Mohrtom je aj katedrála Kollegienkirche v centre Salzburgu, kde bol autor pokrstený. Je len historická náhoda, že to bolo na  rovnakom mieste ako aj najslávnejší hudobný Salzburčan,  Wollfgang Amadeus Mozart.  

Dejiskom vzniku slávnej koledy z básne sa stala o dva roky neskôr obec Oberndorf, vzdialená 20 km od Salzburgu. Slávna koleda tu vznikla vo veľmi ťažkej dobe. Európa po skončení napoleonskych vojen zažila reorganizáciu, ktorá sa dotkla aj Oberndorfu aj Salzburgu. Časť Salzburgu pripadla Bavorsku a rieka Salzach, dôležitá po storočia pre prosperitu obce sa stala hraničnou riekou.

Príbeh vzniku koledy Tichá noc je opradený dnes už množstvom legiend. Čo vieme určite je, že text koledy napísal ako báseň v roku 1816 Joseph Mohr v dedinke Mariapfahr v Lungau.  V roku 1817 prichádza do dedinky Oberndorf, ako pomocný  kňaz a zostáva tu počas rokov 1817 až 1819. V roku 1818 na jeho text skladá Franz Xaver Gruber melódiu Tichej noci v škole v obci Lamprechtshausen.
 

H.X. Guber sa narodil 25. novembra 1787 v osade Steinpointsölde u Hochburgu pri Salzburgu, v rodine chudobného tkáča. Otec jeho záujmu o hudbu neprial. Žiaka podporoval jeho učiteľ, až kým mu nepomohla náhoda. Keď učiteľ pred koncertom ochorel, zastúpil ho mladý Gruber, ktorý v kostole zahral tak nádherne, že vyvolal nielen nadšenie veriacich, ale obmäkčil aj svojho otca. Tak už nič nestálo v ceste k jeho hudobnému vzdelaniu. Za svojho života zložil skladateľ viac ako 90 cirkevných skladieb.  Zomrel v roku 1863 v mestečku Hallein.


Tichá noc, svätá noc zaznela po prvýkrát v kostole svätého Mikuláša St. Nikolaus Kirche v Oberndorfe pri Salzburg, pričom autor textu, Josef  Mohr, na Vianoce roku 1818 sám spieval tenor a skladateľ H.X.Gruber spieval bas. Kostol už dnes neexistuje, bol zničený povodňami spolu s centrom mestečka. Na jeho mieste stojí Kaplnka pamiatky Tichej noci, ktorá bola postavená zo zbierky a darov a otvorená v roku 1937. Dve okná s vyobrazením J. Mohra a F.X. Grubera pripomínajú pri návšteve tvorcov piesne. Keď prídete do kaplnky počas adventu je otvorená od 8:30 do 18:00 h., ale musíte počítať  s tým, že prednosť majú skupiny so sprievodcom a ich výklad trvá zvyčajne aj 20-25 minút.  

Na námestí pred kaplnkou Tichej noci aj tento rok zaznie slávna skladba, ktorá bude do sveta cez internet prenášaná zvukom aj obrazom. 24. decembra o 17. hodine zaznejú tóny koledy a text je spievaný vo viacerých jazykoch s návštevníkmi, ktorí sem prichádzajú každoročne z celého sveta. Pri vzniku koledy nevedel nikto z autorov textu ani hudby, akú výnimočnú a úspešnú skladbu vytvorili. Sláva piesne rástla, ale uznania sa autori za života nedočkali. Zaujímavé je tiež, že autorstvo skladby sa dlhé roky pripisovalo mnohým iným, len nie skutočným tvorcom skladby. Za autorov sa považoval Mozart, Haydn, ale aj Beethoven.  Mená skutočných autorov sa spájajú so skladbou len v posledných desaťročiach.  

S príbehom koledy sa spájajú aj blízke obce Arnsdorf, dedinka kde žil a učil F.X. Gruber, dedinka Hallein, kde žil ďalších 28 rokov a v jeho dome vzniklo aj malé múzeum a archív Tichej noci. V Halleine je Gruber aj pochovaný. V blízkom Mariapfarre nájdete aj dnes faru, kde pred príchodom do Oberndorfu zložil J. Mohr text koledy.  Dnes je Oberdorfe múzeum Tichej noci. Umiestnené je v dome, kde žil J. Mohr.  To sa v novembri 2016 zväčšilo o časť postavenú na mieste, na ktorom pôvodne zaznela po prvýkrát Tichá noc. 

Pri hľadaní Vianočných textov, ktoré nemajú  ľudový pôvod, sa stretneme s mnohými
známymi skladbami ako White Christmas, ktorú zložil skladateľ Irving Berlin. Jej prvú verziu nahral Bing Crosby v roku 1942. Do dnes slávnou je skladba, ktorá nechýba v repertoári hudby alebo vianočných programov dodnes -  Last Christmas v podaní formácie Wham!  Úspešnou bola tiež vianočná skladba Johna Lennona Happy Xmas. Na Slovensku k obrazu Vianoc patrili koledy v podaní Dariny Laščiakovej, ako Nesiem vám novinu, Do hory, do lesa, valasi, ale aj skladba Každý deň budú vraj Vianoce Maroša Kochanského a Mira Žbirku alebo česká Sliby se maj plnit o Vánocích v podaní Janka Ledeckého.

So svojimi 300 prekladmi a nespočetným množstvom hraní na prakticky všetkých kontinentoch však zostáva dodnes Tichá noc, svätá noc nielen symbolom príchodu Vianoc a Štedrého večera, ale je aj jednou z najkrajších a najúspešnejších vianočných skladieb všetkých čias.  
 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Mal Kočner Glváča na diaľkové ovládanie?

Zsuzsová s Glváčom je možno podobná schéma ako Trošková u Fica.


Už ste čítali?