Jordánskou púšťou k Mŕtvemu moru.

Autor: Vladimír Grežo | 4.7.2018 o 11:07 | Karma článku: 4,79 | Prečítané:  2032x

Vietor z púšte prináša v zrnkách piesku zápis krokov beduínov, z ich neprestávajúceho tisícročného putovania. Piesok pichá v tvári, ale jeho dotyk je dotyk púšte a jej svojské pohladenie.

Štyridsať stupňov v tieni pripomína, že slnko tu ma svoju silu a nešetrí nikoho. Len ako zábavku so skalami na púšti maľuje vábivo rozhrania svetla a tieňov. Mení farebné odtiene od hnedej po svetlo žltú, v nepredstaviteľne bohatej palete jemných tónov, ktorú by ste inde nenašli. Čas sa však nezastavil ani tu v púšti, beduíni v tradičných odevoch majú v rukách mobily, ťavy nahradili džípy, ale pocit lásky k púšti, ten im zostal.
 

Jordánsko leží na Blízkom východe a od svojho vzniku v máji roku 1946 je malé kráľovstvo a jeho celý názov znie Hašimovské Jordánske kráľovstvo. Rod Hašimovcov tu je už skoro 100 rokov. Krajine vládne kráľ a jeho moc nie je len symbolická, má vplyv na všetko od menovania predsedu vlády, ministrov, po schvaľovanie pomoci chudobným, alebo bezplatnej operácie v nemocnici. Kráľ Abdallah II. prevzal vládu v roku 1999, jeho manželka kráľovná Rania pochádza z Kuvajtu a čo je zaujímavé, je vyštudovaná ekonómka s modernými názormi a obľubuje súčasnú európsku módu.

Krajina v strede blízkovýchodných štátov  má rozlohu 89 tisíc km2, čo je dvojnásobok rozlohy Slovenska a žije tu vyše 10 miliónov obyvateľov. Je rozdelená do 12 oblastí, najväčším mestom je hlavné mesto Ammán, v ktorom žije skoro tretina z nich. Hustota obyvateľov je 107 na km2. Ale ako mnohé priemerné údaje nehovorí ani tento v Jordánsku nič presného. Hustota je niekoľko tisíc obyvateľov v hlavnom meste a miznúco nízka na 95 % územia, ktoré patria púšti a polopúšti. Na juhu leží najvyššia 1 754 m vysoká hora Džabal Ran. Mena v kráľovstve je jordánsky dinár,  ale platiť sa dá skoro všade dolárom aj eurom. Ľudia v Jordánsku sa obliekajú tradične, závoje na tvári tu však uvidíte vzácne, šatky sú bežnejšie, ale sú krásne a mnohofarebné. 

Hlavné mesto Ammán. Mesto sa nachádza v severozápadnej časti krajiny a jeho známa história siaha viac ako 3000 rokov do minulosti. Už v dobre železnej bol Ammán vtedy Rabbath Amon, hlavným mestom Amonitov. Leží na náhornej planine 800 m nad morom na celkovo siedmych pahorkoch. Jeho najstaršou časťou je Citadela. Medzi ostatnými pahorkami bola táto lokalita predurčená na miesto, ktorým pretekali  dejiny. Citadela je miesto, kde dnes nájdete zvyšky Herkulovho chrámu, krásny zachovalý palác vládnucich Umajjovcov, aj byzantský kostol. Nájdete tu tiež Archeologické múzeum, ktoré zaznamená vzácne stopy dejín prechádzajúcich Jordánskom a jeho hlavným mestom Ammánom.

Výlučne ženy tu strážia bohatstvo múzea. Vládne tu ticho, ale fotenie zakázané nie je. Dokonca ani žien pracujúcich v múzeu s nezahalenou tvárou, ktoré sa prechádzajú pri expozíciách histórie. Pri  fotení kývnu na moju otázku súhlasne hlavou. Ich úsmev je milý, ale zostane zamknutý kdesi v diaľke ich duše. Oči a ústa nezvádzajú, ani nič nehovoria, nepatrí to k zvykom, ani k slušnosti.   

Neďaleko pod Citadelou naproti vládnym budovám  dominuje mestu najväčšia mešita v Jordánsku, mešita kráľa Abdullaha, s modrou mozaikou na streche, dokončená v roku 1989 na počesť panovníka.

Mesto má aj svoju modernú časť, nájdete ju v Západnej časti Ammánu. Veľká budova Hussein Sport City aj Palác kultúry. Moderné a bohatšie časti poznáte v meste ľahko podľa farieb. Je tu viac zelenej okolo domov, modrej v bazénoch a nechýba zlatá farba, ktorá svieti na kamenných stavbách novodobých rodinných sídiel. Najlepšie je zmeny v krajine vidieť práve na hlavnom meste. Ammán je živá metropola s tradíciami tisícročí. Mesto križujú dvojprúdové diaľnice, pribudli viaceré mrakodrapy, moderné štvrte, v ktorých sú luxusné domy, kde sa ceny len pozemkov škriabu na statisíce dolárov. 

Hlavné mesto aj v arabskom svete znamená veľa aut, motoriek, doprava pulzujúca 24 hodín. Dopravu v meste zabezpečujú autobusy, taxíky, autá a v poslednom čase aj stále častejšie motorky a mopedy. Problémy s prebujnenou dopravou poznajú aj tu. Návrh na riešenie má nečakane priniesť  tzv. rýchly autobus, pre ktorý stavajú samostatné cesty aj nadjazdy v meste. S čím sa však v Európe nestretnete je vplyv Ramadánu na dopravu. Celú noc pulzuje doprava ako v európskych veľkomestách, pred východom slnka však zvoľna ustáva a ráno máte cesty prázdne. Ruch sa vracia výraznejšie až postupne v priebehu dňa.  

Vyrážame a smerujeme na sever od hlavného mesta. Z Ammánu cez  Betaniu pri rieke Jordán k Červenému moru je cesta dlhá 500 km. Prvá zastávka na sever od Ammánu je mesto Jerash, dnes aj najväčšie nálezisku  nazývané aj Jordánske Pompeje. Mesto má dnes 50 tisíc obyvateľov, vzniklo pred 7000 rokmi a pomaly za vyvíjalo až sa dostalo do pozornosti Ríma. Tá mu prospela, rímske obdobie patrí k najslávnejším, mesto bolo súčasťou 10 najvýznamnejších miest Blízkeho východu známych ako Dekapolis. Už vtedy v Gerase žilo 25 tisíc obyvateľov, obchodovalo sa, na hipodróme jazdili rímske bojové vozy, hodovalo sa  uctievali bohovia v prekrásnych chrámoch.  V divadle sa hrali antické drámy. Pozornosť Ríma podčiarkla aj návšteva cisára Hadriana, po ktorom a na ktorého počesť bola postavená aj vstupná brána. 

Za Hadrianovou bránou naľavo je hipodróm.Kedysi tu brázdili koče s jazdcami dnes zo zachovalej tribúny hľadia diváci raz týždenne v sezóne na novodobú jazdeckú a historickú show. Nálezisko je obrovské, od brány nedohliadnete  cez pahorky na jeho koniec, vďaka prírodnej katastrofe sa zachovalo aj tam všetko paláce, divadlo, chrámy, cesty, obrovské stĺpové námestie.Je tu všetko okrem tieňa,  teploty pred obedom stúpajú až na 40 st. História mesta pamätá okrem slávy aj rany, prvý kresťania začali rozoberať chrámy a stavať z nich svoje obydlia, príchod Islamu zmenil znovu podobu mesta, ale najväčšia rana bola rana prírody. Zemetrasenia na začiatku 8. storočia mesto úplne rozbilo.

Cesta nás ďalej vedie k Mŕtvemu moru. Vzniklo v časti Veľkej priekopovej prepadliny El Ghor ústupom a postupným vysušovaním, jeho rozloha je necelých 1000 km². Dnes je už vyše 390 m pod hladinou ostatných morí a svoje dno má ďalších skoro 400 metrov nižšie.

Aj a napriek prítoku viacerých riek, hlavne Jordánu sa vďaka suchému púštnemu podnebiu viac vody vyparí, ako pritečie. Pre jeho až 10 násobne väčšiu slanosť ako v iných moriach v ňom neprežije prakticky nič. Zato lieči množstvo ochorení. To dáva zmysel novým rezortom, ktoré na Jordánske strane vznikli v poslednom čase. Návštevnosť  aj mimo nášho leta je bohatá. 

Rezorty sú luxusné, spojené s morom, ale majú aj svoje vlastné bazény a uprostred suchej krajiny krásne palmové háje. Kúpanie v mori tu vyžaduje návod. Plávanie je skoro nemožné, ale čítanie novín na chrbte ide výborne. Odporúčaný čas vo vode sa pohybuje okolo 15 minút s možným pravidelným opakovaním.

Aktuálnou témou je niekoľko desaťročí diskutovaný a pripravovaný projekt záchrany Mŕtveho mora. Jeho cena je vysoká, ale veľká je aj vzácnosť mora pre Izrael a Jordánsko. Aj napriek tomu dohoda o jeho záchrane vzniká len pomaly. Jordánsko dnes deklaruje že more zachráni spoločne s Izraelom alebo aj samo. Cesta od Mŕtveho mora sa kľukatí po jeho brehu, stúpame a klesáme v pahorkoch ktoré s ním hraničia. Zvyšky biblických miest  Sodomy a Gomory sú vraj potopené na jeho dne, ale pravdepodobnejšie sú objavy v náleziskách Bab edh-Dhra a Numeira, kde sú stavby so znakmi spálenia sírou. Po malej priehrade zrazu míňame  osamelú sochu podobnú žene. Zo skaly na nás hladí skamenená pani Lotová.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?